Dnia 12 maja 2012 ROKU o godzinie 6:30, pod opieką księdza Piotra, grupa 12 osób wyruszyła na pielgrzymkę w Góry Świętokrzyskie. Była to pierwsza zorganizowana wyprawa ministrantów i lektorów z nowym księdzem opiekunem.
Plan wyjazdu obejmował:
1. replikę Ostrej Bramy w Skarżysku Kamiennej,
2. opactwo cystersów w Wąchocku,
3. klasztor sióstr Bernardynek w Świętej Katarzynie,
4. klasztor misjonarzy oblatów na Świętym Krzyżu,
5. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie,
6. Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej.
1. replikę Ostrej Bramy w Skarżysku Kamiennej,
2. opactwo cystersów w Wąchocku,
3. klasztor sióstr Bernardynek w Świętej Katarzynie,
4. klasztor misjonarzy oblatów na Świętym Krzyżu,
5. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie,
6. Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej.
Natłok pielgrzymów do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej spowodował przesunięcie wspólnotowej Mszy świętej. Postanowiliśmy, że zostanie ona odprawiona w Wąchocku.
Podziwialiśmy replikę Ostrej Bramy przez kilka minut i ruszyliśmy dalej.
Opactwo cystersów w Wąchocku
Zwiedzanie opactwa rozpoczęliśmy od muzeum. Przechowywane są w nim pamiątki ze wszystkich burzliwych okresów w dziejach Polski, a szczególnie z walki o jej niepodległość. Potem obejrzeliśmy dokładniej klasztor oraz kościół. Uczestniczyliśmy również we Mszy świętej odprawionej przez księdza Piotra, w intencjach przedstawionych przez każdego z nas. Do Mszy Świętej po raz pierwszy służyło czterech najmłodszych uczestników pielgrzymki.
Przybywamy do opactwa
Obraz jednej z bitew Powstania Styczniowego
Msza święta odprawiana przez księdza Piotra. Ceremoniarz Patryk kieruje najmłodszymi.
Zdjęcie grupowe na tle prezbiterium po Mszy św.
Klasztor sióstr Bernardynek w Świętej Katarzynie
W drodze na Święty Krzyż odwiedziliśmy klasztor sióstr Bernardynek. Obejrzeliśmy część klasztoru dostępną dla odwiedzających (jest to klasztor klauzurowy) w tym kościół przyklasztorny.
Klasztor misjonarzy oblatów na Świętym Krzyżu
Przybyliśmy pod Święty Krzyż. Weszliśmy na górę na piechotę, ponieważ ruch samochodów bez zezwoleń jest zabroniony. Przed rozpoczęciem zwiedzania udaliśmy się do jadłodajni, gdzie zjedliśmy pyszny bigos lub żurek oraz chleb ze smalcem. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po klasztornym muzeum, gdzie są zgromadzone pamiątki po wyprawach misyjnych misjonarzy, a także te przedstawiające historię klasztoru podczas zaborów. Uczestniczyliśmy w adoracji relikwii drzewa krzyża na którym umarł Zbawiciel. Chwilę później odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Wchodzimy na Święty Krzyż
Wspólny posiłek
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
Ze względu na późną popołudniową porę budynek mauzoleum był już zamknięty dla zwiedzających. Udało się nam jednak zobaczyć Pietę Michniowską oraz krzyże. Każdy krzyż symbolizuje jedną wieś spacyfikowaną na terenie całej Polski w czasie drugiej wojny światowej.
Pieta Michniowska na tle kilku widocznych krzyży
Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej
Zostało nam jeszcze trochę czasu i na sam koniec postanowiliśmy zobaczyć Muzeum Orła Białego. Znajduje się w nim wiele sprzętu wojskowego w większości używanego podczas drugiej wojny światowej lub przez kraje Układu Warszawskiego. Ku uciesze nie tylko najmłodszych odbyliśmy kilkunastominutową wycieczkę do lasu transporterem opancerzonym BTR-60.
Za sterami samolotu :)
Zdjęcie grupowe z odrobiną historii w tle
Powrót
Wróciliśmy zmęczeni i szczęśliwi około godziny 22:00. Stęsknieni rodzice odebrali swoje pociechy i pielgrzymka została rozwiązana.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz